• notifications1
  • menü

Bugün : 8 Aralık 2021 Çarşamba

Sebze Gübreleme Tavsiyeleri

Sebze Gübreleme Tavsiyeleri

GÜBRELEME TAVSİYELERİ
 

  • Dikim öncesinde kök boğazı hastalıklarından korumak amaçlı henüz violdeyken ilaçlı suya batırılmış fideler, kök boğazı toprakla temas etmeyecek şekilde dikildikten sonra bol su ile sulanmalıdır.
  • Dikimin hemen ardından yapılacak olan sulamada, köklerin havayla temasını engellemek ve toprağın tamamen oturmasını sağlamak amaçlı tercihen hortumla (şifon su) yapılabilir.
  • Kökten yapılacak ilk sulamada ya da tercihen 2. Sulamada, fide köklerinin toprağa tutunmasını hızlandırmak, fidelik koşullarından arazi şartlarına adaptesinde fideye yardımcı olmak amaçlı, köklendirici diye tabir edilen Humik & Fulvik asit içerikli sıvı gübre uygulaması yapılmalıdır.
  • Bundan sonra yapılacak olan gübrelemenin içeriği, yetiştirilen ürüne, iklim koşullarına ve  toprak yapısına bağlı olarak değişmekle beraber, genelde N&P&K oranının dengeli olması herhangi bir sıkıntı yaşatmadan bitkinin ihtiyacını karşılayacaktır.
  • İlerleyen periyotlarda yapılacak olan gübrelemelerin içeriği, EC – pH değerleri sera ya da arazideki bitki gözlemlerine göre değiştirilmelidir.
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 11287

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sebze Gübreleme Tavsiyeleri

Sebze Gübreleme Tavsiyeleri

GÜBRELEME TAVSİYELERİ Dikim öncesinde kök boğazı hastalıklarından korumak amaçlı henüz violdeyken ilaçlı suya batırılmış fideler, kök boğazı toprakla temas etmeyecek şekilde dikildikten sonra bol su ile sulanmalıdır. Dikimin hemen ardından yapılacak olan sulamada, köklerin havayla temasını engellemek ve toprağın tamamen oturmasını sağlamak...

Sebzelerde Görülen Önemli Virüsler

Sebzelerde Görülen Önemli Virüsler

1-Domates Lekeli Solgunluk Virüsü (Tomato Spotted Wılt Tospovirus) Virüs thrips türleri ile aktif olarak taşınır. Domates yapraklarında bronzlaşma, kıvrılma, nevrotik çizgiler ve benekler oluşur. Yaprak sapı, gövde ve yeni gelişen sürgünlerde koyu kahverengi sürgünler gözlenir. Sürgün ucunda geriye doğru ölüm, bitkide tek yönlü bodurluk ve solg...

Sebzelerde Görülen Önemli Zararlılar

Sebzelerde Görülen Önemli Zararlılar

1-Sera beyaz sineği (Trialeurodes vaporariorum) Ergini 1 mm boyunda, bitkinin büyüme noktalarında ve taze yapraklarda bulunur. Larva 0.3-0.7 mm boyunda yaprağın alt yüzeyinde bulunur. Seralarda mevsim boyunca görülebilirler. Yılda 9-15 döl verirler. Larva ve ergin yaprak özsuyunu emerek beslenir. Emgi yaptığı yaprak sararır. Zararlı beslenirken...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
reflesh

Yaşadığın yeri cennet yapamadığın sürece kaçtığın her yer cehennemdir.

SORHOCAM.COM

Tarım, gıda ve hayvancılık üzerine kurulmuş bir websitesidir. Websitemizde yetiştiricilik, hastalıklar, zararlılar vb. ile ilgili yazılar bulunmaktadır.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları