• notifications1
  • menü

Bugün : 9 Şubat 2023 Perşembe

Sedef otu

Lithospermum arvense

 

Diğer İsimleri : Bahçe sedefotu, Ruta graveolens

Sedef Otu

Sedef Otu Botanik Bilgi : Sedefotugiller familyasının örnek bitkisidir. 60-100 cm. boylanabilen, çok yıllık çalı görünümünde, oldukça sık çatallaşan yeşil renkli ve gövdesi ve dalları yuvarlaktır. Bitki ikinci yılında odunsulaşır. Yaprakları birkaç defa yan yapraklara ayrılır ve ana yaprakları; oval veya mızrak şeklinde, kenarları bütün ve mavimsi yeşil renklidir, acı tatlı ve kokulu, içerdiği yağ benekleri nedeniyle benekli görünüşlüdür. Bitkinin yeşilimsi sarı renkli gösterişli çiçekleri yaz sonuna doğru açar. Olgunlaşan çiçekleri siyah renkli ve hilal biçimli tohumlara dönüşür.

 

Sedef Otu Yetiştirildiği Yerler : Vatanı Doğu Akdeniz ülkeleri olan bitki bir defa ekildiğinde kendiliğinden yetişir. Özel bir itinaya gerek yoktur

 

Sedef Otu Toplanması-Saklanması : Sedefotunun toprak üstü kesimleri, bitki yazın çiçek açmadan önce toplanır ve gölgede kurutulur.

 

Sedef Otu Bilinen Bileşimi : Sedefotu bitkisinin topraküstü bölümleri uçucu yağ, alkaloitler, tanen, reçine, rutin adı verilen glikozit ile pektin içerir. Tohum ve yaprakları az miktarlarda tüketilmek koşuluyla bazı ülkelerin mutfağında yer alır.

 

Sedef Otu Faydaları :

  • Uyarıcıdır. Terleticidir.
  • Gaz söktürücüdür.
  • Adet söktürücüdür. Kadınlarda aybaşı dönemini kolaylaştırır ve düzene sokar.
  • Midevidir. iştahı açar ve sindirimi kolaylaştırır.
  • Yatıştırıcıdır. Spazmları çözer.
  • Solucan (kurt) düşürücü etkisi vardır.
  • Göz yorgunluğunu giderir. ( Pamuk yardımıyla dıştan gözlere sürülür. )
  • Sedefotu, antiseptik ve böcek kovucu etkiler de taşır. Bunun için kurutulmuş yaprakları evlerde mutfak ve kilerin uygun yerlerine serpilir.

Konu Etiketleri

lithospermum arvense nedir?
x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 18050

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sedef Otu Nedir?

Sedef Otu Nedir?

Sedef otu Lithospermum arvense Diğer İsimleri : Bahçe sedefotu, Ruta graveolens Sedef Otu Botanik Bilgi : Sedefotugiller familyasının örnek bitkisidir. 60-100 cm. boylanabilen, çok yıllık çalı görünümünde, oldukça sık çatallaşan yeşil renkli ve gövdesi ve dalları yuvarlaktır. Bitki ikinci yılında odunsulaşır. Yaprakları birkaç defa yan y...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Meşe ağaçlarına diğer tüm ağaçlardan daha fazla şimşek düşer. Belki de bu yüzden eski Yunanlılar’da meşe ağacı şimşek ve gök gürültüsü Tanrısı Zeus’un ağaçları olarak kabul görürdü.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2023 Konya