• notifications1
  • menü

Bugün : 30 Eylül 2022 Cuma

Kıvırcık labada

Rumex crispus

 

Familyası: Karabuğdaygillerden, Knoöferichgewöchse, Polipolygonaceae

 

Drugları:  Labada otu: Rumiceise acetosae herba ; Labadanın çay, natürel ilacı yapılır ve aşırı olmamak şartıyla da salata olarak ta yenebilir, fakat aşırı yenmesi böbreklere zarar verebilir.

 

Giriş: Labadanın bilinen oldukça çok türü vardır, fakat bizi ilgilendiren bunlardan yalnızca iki türdür. Ekşi Kuzu kulağı veya sadece Labada diye de anılan; Rumex acetosella ve Kıvırcık Labadası veya Evelik olarak bilinen Rumex crispus’tur. Labada otu genellikle çay ve natürel ilaç yapımında kullanılırken, Evelik kökü genellikle tentür yapımında kullanılır bu nedenle ikisi en önemlileridir. Bunlardan başka nadir olarak kullanılan Büyük Labada; R.patientia, Küçük Labada;R.acetosella, Kalkan Labada; R.scutatus, Bataklık Labadası;R.obtusifoliusye, Yumru köklü Labada; Ruberusus’u sayabilir.

Botanik: Labada 30-100 cm boyunda, dikey yükselen, köşeli alt kısmı, üst kısmı yeşil renktedir. Yaprakları ok veya mızrak şeklinde, kenarları bütün, alt yaprakalrı Salı, üst yaprakları gövdeye oturmuş, koyu yeşil renktedir. Çiçekleri sürgünlerin en üst kısmında önce yeşil sonra esmer ve kırmızı bir renk alır. Çiçek demetleri 10-30 cm uzunluğunda olabilir. Kuzu kulağı Avrupa, Asya’nın Orta ve Kuzey kesimleri ve Amerika’nın kuzyinde yabani olarak yetişir.

 

Yetiştirilmesi: Tohumları Mart’ta saksı ve seralara ekilir ve fideleri ni-sanda bahçe ve tarlalara ekilir.

 

Hasat zamanı: Mayıs’tan Ağustos’a kadar yaprakları toplanarak kuru-tulur, yapraklarının çok sulu olması nedeniyle kurutması oldukça zordur. Bu nedenle dikkat edilmsse küflenebilir.

 

Birleşimi: Labada otunun birleşimindeki maddeler yeterince incelen¬me-miştir. Bu nedenle çok az bilgiye sahibiz. Birleşimindeki önemli maddeler; Potasyum oksalat, Potasyum oksalik asit, Flavongikozitler, C vitamini, Taninler ve az miktarda Uçucu yağ (Eter yağları) içerir.

 

Tesir şekli: Antiseptik, antibakteriyel, iltihapları önleyici, yaraları iyileştirici, bağırsakları çalıştırıcı, kanı temizleyici, safra söktürücü, idrar arttırıcı ve hafif peklik yapıcıdır.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 00101

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kıvırcık Labada Otu Nedir?

Kıvırcık Labada Otu Nedir?

Kıvırcık labada Rumex crispus Familyası: Karabuğdaygillerden, Knoöferichgewöchse, Polipolygonaceae Drugları: Labada otu: Rumiceise acetosae herba ; Labadanın çay, natürel ilacı yapılır ve aşırı olmamak şartıyla da salata olarak ta yenebilir, fakat aşırı yenmesi böbreklere zarar verebilir. Giriş: Labadanın bilinen oldukça çok türü v...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Herşeyi denerim; ama yapabildiklerimi yaparım. Herman Melville

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya