• notifications1
 • menü

Bugün : 7 Aralık 2022 Çarşamba

Zencefil Çayının Faydaları Ve Zararları

Zencefil Çayı, Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil Anavatanı Asya Kıtasından tüm dünyaya ülkelerine yayılsa da genellikle Hindistan, Çin, Jamaika ve Brezilya gibi pek çok Ülke tarafından yetiştirilmektedir. Sayısız farklı rahatsızlıklar için kullanılan zencefil mutfaklarda da baharat şeklinde sıklıkla tüketilen bir şifalı bitkidir. Zencefil ekiminden yaklaşık olarak 6 ila 20 ay arasında toplanmaya başlar. Özellikle zencefil çayı sindirim sistemi ile bağlantılı hastalıklara karşı sıklıkla asırlar öncesinde olduğu gibi günümüzde de kullanıla gelmektedir. Zencefil çayı, taze zencefil, kök zencefil, kurutulmuş zencefil, veya toz zencefil şeklinde de hazırlanır.

Zencefil Çayının Faydaları

Zencefil Çayı Hazırlanışı

Taze zencefil şeklinde demlenen zencefil çayına yaklaşık 20 gr kadar zencefil kafi gelir. Taze olarak kullanılan zencefil bol suda iyice yıkanarak dış kabuğu kazınarak soyulur. Soyma işlemi tamamlandıktan sonra taze zencefil ince ince dilimler şeklinde kesilir ve tercihe göre rendeden geçirilerek rendelenebilir. Zencefil çayını hazırlamak için uygun bir kabın içine dilimlenmiş zencefil ilave edilerek üzerine yeteri miktarda su eklenerek kaynamaya bırakılır. Yaklaşık olarak kısık ateşte 5-6 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak tekrar 5 dakika daha demlendirilir. Şayet demleme süresi daha uzun olursa zencefil çayının dadı acılaşabilir. Bu nedenle zencefil çayını tatlandırmak için limon ve bal eklenerek tüketilebilir.

 

Eğer zencefil çayı hazırlamak için toz zencefil kullanılacaksa, Çayın acı olmaması nedeni ile kullanılacak miktar ayarlanmalıdır. Ayrıca toz zencefilden demlenen çayın tadının güzel bir lezzette olması için ilaveten 1 adet poşet siyah normal çay ilave edilebilir. Yaklaşık olarak 1 bardak kaynatılmış suyun üzerine yarım kahve kaşığı kadar toz zencefil ilave edilerek yaklaşık 5-6 dakika kadar üzeri kapatılarak demlenmeye bırakılır. Toz zencefil çayı için miktar damak tadına uygun olarak zencefil miktarı azaltılabilir ve artırılabilir. Zencefil çayını yine limon ve bal ilavesiyle tatlandırılarak tüketilir.

 

Zencefil Çayının Faydaları

 • Sindirim sistemi üzerinde rahatlatıcı etkiler sağlayarak çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olur.
 • Mide bulantısına ve mide rahatsızlıklarına karşı oldukça faydalı olmasının yanı sıra gaz giderici olarak da kullanılmaktadır.
 • Romatizma nedeni ile meydana gelen ağrılara karşı oldukça rahatlatıcı özelliklere sahiptir.
 • Deniz tutmasına ve araba tutmasına karşı iyileştirici etkilere sahiptir.
 • Solunun yolları hastalıkları üzerinde oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır.
 • Gribal enfeksiyonlara ve bademcik ağrılarına karşı faydalar sağlamaktadır.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.
 • Özellikle yumurtalık kanserinde olduğu gibi birçok kanser hücrelerinin artarak çoğalmasına engel olur.
 • Yüksek kolesterolle ilişik kalp rahatsızlıklarına karşı faydalar sağlarken kötü kolesterol olarak adlandırılan kolesterolü de düşürücü etkilere sahiptir.
 • Vücudun ter oranını artırarak yüksek ateşin düşmesini sağlar.
 • Bayanların adet döneminde yaşadıkları ağrıları en aza indirerek hafiflemesini sağlar.
 • Kronik olarak meydana gelen ağrılar üzerinde iyileştirici etkilere sahiptir.
 • Baş dönmesi ile birlikte meydana gelen mide bulantılarına karşı iyi gelmektedir.

 

Zencefil çayı bünyesinde barındırdığı bileşenler sayesinde özellikle vücuda yayılan bakteriyel enfeksiyonlara mani olan bir şifalı bitki çayıdır. Genellikle gıda yolu yardımıyla vücuda giren ve bu nedenle mide bulantısı, kusma, yüksek ateş ve ishal benzeri şikayetlere neden olan bakterilerden korunmak amaçlı düzenli olarak her gün 2 veya 3 fincan kadar zencefil çayı tüketilebilir.

 

Ayrıca sıklıkla grip belirtilerini en aza indirmek için önerilen zencefil çayının etkisini daha da artırmak amaçlı limon suyu kullanılabilir. Zencefil çayı özellikle Çin İlk sırada olmak üzere pek çok ülkede ruh sağlığı için ve dikkati artırmak için kullanılmaktadır. Ayrıca zencefil çayı kişilerde dopamin ve seratonin miktarını gerekli oranda artırarak stres, kaygı ve depresyon gibi hastalıklara karşı iyi sonuçlar alınan bitkisel bir çaydır. Zencefil çayının bünyesinde barındırdığı gingerol adı verilen bir madde sayesinde özellikle kabızlık tedavisinde şifalı bir alternatif olarak önerilmektedir. Bu nedenle düzenli bir şekilde zencefil çayı tüketmek bağırsakların daha rahat ve hızlı çalışmasına yardımcı olur.

x
Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz!

Güvenlik Kodu : 24280

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Zencefil Çayının Faydaları Ve Zararları Zencefil Çayı, Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan zencefil Anavatanı Asya Kıtasından tüm dünyaya ülkelerine yayılsa da genellikle Hindistan, Çin, Jamaika ve Brezilya gibi pek çok Ülke tarafından yetiştirilmektedir. Sayısız farklı rahatsızlıklar için kullanılan zencefil mutfaklarda da baharat şeklin...

KULLANICI GİRİŞİ

Üye Ol Şifremi Unuttum?

reflesh

Soğan vücut hücreleri görünümündedir. Bütün vücut hücrelerinden atık maddelerin temizlenmesine yardım eder. Hatta gözlerin epitelyal katlarının yıkayan gözyaşlarına bile sebep olur.

SORHOCAM.COM

Sorhocam.com 2014 yılında Ziraat Mühendisi Arafa KARAÇELEBİ tarafından kurulmuş olup ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Yetiştiriciliği, tarımı, ürünleri, bitkisi, ağacı, çiçeği gübreleri, hastalığı zararı, zararlıları, mücadelesi, ilaçları aşısı, budaması, otu, faydaları, programı, önerileri, istekleri, tavsiyeleri, nedir, nelerdir, nasıl yapılır, özellikleri, kullanım alanları, takvimi, sınavı, sınavları, notları

Copright 2014 - 2022 Konya