• notifications1
 • menü

Bugün : 23 Ocak 2019 Çarşamba

Kaşıntıyı Ne Durdurur

İNTFA

Kaşıntı, vücudun her hangi bir bölgesinde başlayabilen ve çok şiddetlenebilen bir durumdur. Bazı zamanlarda oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Çok uygunsuz ortamlarda gelen kaşınma hissi bütün dikkatimizi dağıtabilir. Kaşıntının bir tek sebebi yoktur. Birden çok nedeni olan kaşıntının ilk olarak huylanma olabilir. Giydiğiniz ya da dokunduğunuz her hangi bir şeyden vücudunuz huylanmış ve bu durum sonrasında da kendisini kaşınma olarak göstermiş olabilir. Bunun dışında kaşınmanın diğer bir sebebi ise egzama, döküntü gibi nedenler olabilmektedir.

Kaşıntı en çok kuru ciltlerde görülür. Genelde kaşınan bölge parlak ve kırmızı renklidir.Kaşıntı cildin aşırı derecede kurumasından kaynaklanır. Bu bölge kaşınırsa ciltte dökülmeler ve soyulmalar oluşur Egzama, kurdeşen, sedef, mantar, suçiçeği gibi hastalıklar da ciltte kaşıntıya neden olmaktadır. İç hastalıkları da kaşıntıya neden olabiliyor örneğin tiroit bezlerindeki rahatsızlıklar, kanser, lösemi ve karaciğer rahatsızlıkları, böbrek yetmezlikleri gibi hastalıklardır. Psikolojik nedenler ve sinir bozuklukları gibi sinir sistemimizi etkileyen durumlarda da hastalar kaşıntıya maruz kalmaktadır.

 

Sinir sıkışması, zona gibi hastalıklarda kaşıntılar belirti olabiliyor. Alerjen maddelere temas ve cildin tahriş olması gibi faktörlerde de kızarıklık ve kaşıntı gün yüzüne çıkar. Yünlü giysiler, kimyasallar, şampuan, sabun ve deterjan gibi temizlik ürünleri kaşıntıya sebep olabilmektedir. Kaşıntı özellikle kuru ve hassas ciltlerdeki kişilerde çok görülür. Antibiyotikler, ağrı kesiciler ve gebelik de kaşıntıya neden olabilmektedir.

 

Kaşıntıya Ne İyi Gelir?

Limon Suyu

Limon suyu, limon bir çok cilt soruna iyi gelmektedir için de bolca C vitamini bulunduran limon oluşan kaşıntıyı alır ve cildi rahatlatır ayrıca kaşıntıya bağlı olarak oluşan ciltteki lekelerini, ciltte ki kızarıklığı da alır. Limon suyu ile kaşıntının olan yere birkaç damla damlatın ve bölgeyi masaj yapın 5 dakika kadar bekletin sonra yıkayın bu uygulamayı haftada üç defa yapın.


 
Elma Sirkesi

Elma sirkesi elmanın için de cilt güzelliği için özellikle başta olmak üzere ciltte oluşan tüm sorunlara iyi gelir, oluşan cilt kaşıntısına elma sirkesi günde üç defa damlatın kaşıntının olduğu yere sürün ve masaj yapın 10 dakika kadar bekletin ve sonra yıkayın. Elma sirkesi uyguladıktan sonra güneş ile temastan kaçının.

 

Nane Yağı

Aktarlarda kolayca bulabileceğiniz nane yağını kaşıntının olduğu bölgeye damlatın ve parmak uçlarınızla masaj yapın 20-25 dakika bekletin sonra ılık su ile yıkayın, kızarıklık ve kaşıntınız geçecektir. Gün de 3-4 defa nane yağını uygulayın.

 

Soğuk Su

Kaşıntı oluştuğu zaman kaşıntının oluştuğu bölgeye soğuk su dökün gün de bunu 5-6 defa yapın kaşıntı sorunuz hızla geçecektir.

 

Karbonat

Yapmanız gereken bir çay kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı suda eritmek iyice karıştırın ve kaşıntının olduğu yere uygulayın 10 dakika kadar bekletin sonra soğuk su ile yıkayın, kaşıntınız hızla geçecektir kaşıntınız geçtiği taktirde gün için de bir defa daha aynı işlemi yapın.


Karanfil

Bir yemek kaşığı kadar karanfili bir su bardağı suda 5 dakika kadar kaynatın ve demlemeye bırakın sonra buz dolapta soğumaya bırakın soğuduktan sonra karanfil çayın da bir parça pamuk yardımıyla gün için de 3-4 defa kaşıntının olduğu yere uygulayın karanfilin yatıştırma özelliği vardır için de ki vitaminler birçok cilt soruna iyi gelmektedir.

 

Zeytinyağı

Doğanın mucizesi olan zeytinyağı birkaç cilt soruna cilt güzelliğine iyi gelir kaşıntı sorunu olur olmaz kaşıntının olduğu bölgeye bir çay kaşığı kadar zeytinyağı sürün ve 20-25 dakika kalsın orda ve kaşımamayı çalışın bölgeyi ardında yıkayın ve gün de 2-3 defa bu uygulamayı yapın kaşıntınız geçecek kaşıntıya bağlı kızarıklık, yara varda hızlı bir şekilde geçecektir.

 

Bal ve Yoğurt

Bu ikili birçok soruna iyi gelmektedir ve sizin oluşan kaşıntınız da ortadan kaldıracaktır yapmanız gereken, bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı yoğurdu bir kasede iyice karıştırıp ve kaşıntının olduğu yere uygulayın 20-25 dakika kadar o bölgede kalsın cildi yatıştıracak, 2-3 defa uygulama ile kaşıntı sorunuzda eser kalmayacak kaşıntının verdiği zararı da ortadan kaldıracaktır.

 

Kaşıntı için hangi krem kullanılır ?

 1. Pruzon,
 2. Mecitefendi Aynısafa Kremi
 3. Eumovate Krem
 4. Sudocrem
 5. Dermovate Krem
 6. Advantan
 7. Hipokort
 8. Stilex,
 9. Fenistil
 10. Pruzon

 

İlk iş olarak kaşıntı ve kaşıntıdan kaynaklı kızarıklık tedavilerinde kullanılmaktadır. Ancak Pruzon egzama ve pişik tedavisinde de büyük rol oynamaktadır. Pruzon sadece bebek pişiklerinde değil yaz mevsiminde yetişkinlerde de görülen pişik tedavilerinde kullanılır.

 

Mecitefendi Aynısafa Kremi

Bu krem tamamen bitkisel yollarla üretilmektedir. İçerisinde bal mumu, aynısafa bitkisi ve tereyağı bulunan bu krem, hassas ciltler için etkili bir kremdir. Egzamadan kaynaklı kaşıntılara iyi gelmektedir.
Eumovate krem doktor kontrolü altında kullanılması gereken kremlerden biridir. Kaşıntı ve kızarıklıklara iyi gelmektedir.

 

Stilex

Alerji giderici, kaşıntı giderici ve iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Kurdeşen kaşıntısı ve hafif yanıklarda da kullanılmaktadır. Her evde bulunması gereken bu krem herhangi bir sebebe bağlı oluşan kaşıntıya fayda sağlar kızarıklığı giderir, ciltte oluşan pullanma ve cilt kuruluğuna iyi gelir günde 3 defa bu krem de kaşıntı sorunu olan bölgeye uygulayın.

 

Dermovate

Kaşıntınız olduğu zaman gönül rahatlığıyla bu kremi uygulayın kaşıntının olduğu yerde hemen kaşıntı sorunuz geçecek kaşıntıya bağlı oluşan sorunları da hızla iyileştirecektir.

 

Advantan

Egzama gibi alerjik kaşıntı yaratan cilt hastalıklarında kullanılmaktadır. Alerjen maddelere tepki gösteren bölgelere masaj yaparak uygulanmalıdır.

 

Fenistil

Alerjik belirtilerin tedavisinde kullanılan Fenistil krem, vücuttaki histaminin etkilerine zıt etki gösteren bir kremdir. Kaşıntı giderici olarak kullanılmaktadır. Ünlü bir ilaç markasında çıkan kaşıntı sorunu başta olmak üzere bir çok cilt sorununa iyi gelir kullanımı kaşıntının olduğu bölgeye uygulayın günde üç defa kaşıntınız ilk uygulamadan sonra azalacaktır cildinizi rahatlık hissi verecektir.

 

Kaşıntı Nasıl Geçer ve Ne İyi Gelir ?

Tabii ki öncelikle kaşıntı nedeni araştırılmalı ve ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Deri hastalıklarından dolayı kaşıntı var ise doktor tarafından uygun ilaç verilir. Daha çok yaşı ilerlemiş insanlarda görülen deri kuruntusu kaşıntı ise ancak nemlendiriciler ya da uygun banyo koşulları geçirebilir. Nemlendiricilerin yanı sıra vazelin de oldukça işe yarayacaktır. Vazelin sürdüğünüz yere biraz da bebe pudrası dökerseniz kaşıntınızı geçici olarak kesebilir. Bunun yanı sıra soğuk duş da kaşıntıyı geçiren bir yöntemdir. Fakat eğer nedeni bulunamıyor ve kaşıntı devam ediyor ise psikologa yönlendirilmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki kaşıntı önemli bir deri hastalığının da habercisi olabilir.

 

Kaşıntının geçmesi için bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Yulaf ezmesi, kaşınan yere kaynatılıp bir pamuk yardımı ile sürülebilir. Bu durumu haftada bir defa tekrarlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra başka bir bitkisel yöntem ise kabartma tozu da oldukça bilinen bir yöntemdir. Bu yöntem ile soğuk su dolu olan leğen ya da küvete bir fincan ekleyebilirsiniz. Günlük olarak tekrarlanabilen bu yöntem ile kurulanmamaya özen göstermelisiniz ki vücudunuza teması daha uzun süre kalsın. Eğer bölgesel kaşıntınız var ise kabartma tozu ile biraz suyu karıştırıp macun haline getirebilirsiniz. Böylelikle sadece kaşınan bölgeye sürebilirsiniz. 10 dakika vücudunuzda durması yeterli olacaktır.

 

Bir başka bitkisel yöntem ise limondur. Limonun suyu sıkılıp kaşınan bölgeye sürülebilir. Beş ya da 10 dakika boyunca bekletilip daha sonra ılık su ile durulanabilir. Bu yöntem çok eski bir yöntem olsa da oldukça işe yarayan bir yöntemdir. Elma sirkesi de diğer bir bitkisel yöntemdir. Elma sirkesini ılık banyo suyuna ekleyebilirsiniz. Daha sonra aynı kabartma tozu uygulamasında olduğu gibi havlu kullanmadan kurumayı beklemeli ve bu uygulamayı günlük olarak tekrarlayabilirsiniz. Aynı şekilde bölgesel kaşıntınız var ise bir pamuk yardımı ile elma sirkesine pamuğu batırıp kaşınan bölgede gezdirebilirsiniz. Bu yöntem de oldukça işe yarayacaktır.

 

Bir bitkisel yöntem de nane bitkisidir. Nane yağı ya da nanenin kendisi banyo suyuna koyulur. Nanenin kendisi var ise yapraklarını biraz bekletebilirsiniz. Alerjik reaksiyon gösterip göstermediğinize de dikkat etmelisiniz. Eğer nane yağı var ise ılık banyo suyuna damlatılır ve bu suyun içinde yaklaşık yarım saat beklenir.

 

Defne yaprağı da önemli bir bitkisel yöntemdir. Defne yaprağını toz haline getirip kaynatılmasından sonra süzülüp kaşınan bölgeye sürülebilir. Böylelikle kaşıntınız azalacaktır. Düzenli kullanım gösterir iseniz kaşıntınız tamamen geçebilir. Bunların yanı sıra bazı şeylere dikkat etmeniz de kaşıntınıza iyi gelecektir. Bulunduğunuz ortam bunların başında gelmektedir. Aşırı terleme olmayacak ortamlarda bulunmalı ve yattığınız yatağı ve yastığı iyi seçmelisiniz. Pamuklu olmasına özen göstermelisiniz. Derinizi tahriş etmemeye de özen göstermelisiniz.

 

Eğer kaşıntınız hiçbir şekilde geçmiyor ise mutlaka doktora başvurmalı ve kaşıntının nedenini araştırmalısınız. Unutmayın bu durum önemli bir cilt hastalığı olabileceği gibi böbrek hastalığı ya da sedef hastalığının da başlangıcı olabilir. Doktora gitmeyi göz ardı etmemelisiniz.

 

Kaşıntı Kremi ve İlaçları

Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorlara başvurmalısınız. Bu konumuzda yer alan kaşıntı kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız. Peki, kaşıntı için hangi krem kullanılır ? Bu konuda düşüncelerinizi ve kaşıntı krem isimleri konumuzun altında yer alan yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Kaşıntı Neden Olur ?

Kaşıntı Neden Olur ?

Kaşıntı, vücudun her hangi bir bölgesinde başlayabilen ve çok şiddetlenebilen bir durumdur. Bazı zamanlarda oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Çok uygunsuz ortamlarda gelen kaşınma hissi bütün dikkatimizi dağıtabilir. Kaşıntının bir tek sebebi yoktur. Birden çok nedeni olan kaşıntının ilk ola...

x
Aklınıza bir soru mu takıldı, Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Meryem

(4 hafta önce )

Koltuk altım cok kasınıyor sebebini ögrenebilirmiyim

Admin

(4 hafta önce )

Koltuk altı kaşıntısı için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Kaşıntı Neden Olur ?

Kaşıntı Neden Olur ?

Kaşıntı, vücudun her hangi bir bölgesinde başlayabilen ve çok şiddetlenebilen bir durumdur. Bazı zamanlarda oldukça rahatsız edici olabilmektedir. Çok uygunsuz ortamlarda gelen kaşınma hissi bütün dikkatimizi dağıtabilir. Kaşıntının bir tek sebebi yoktur. Birden çok nedeni olan kaşıntının ilk ola...

Kuduz Aşısı

Kuduz Aşısı

Kuduz aşısı, hasta olan bir hayvan tarafından ısırılma sonucunda, tükürüğün deri ya da mukozalara temas sonucunda bulaşmasıyla oluşacak beyin iltihabını önlemek amacıyla tatbik edilir. Hastalığın kuluçka süresi ısırılan yerin beyne yakınlığı, ısırığın sinir uçları bakımından zengin olması, ısırığ...

Aşılar Hakkında Genel Bilgiler

Aşılar Hakkında Genel Bilgiler

Aşı, insan ve hayvanlarda hastalık yapan mikropları (virüsler, bakteriler), hastalık yapma yeteneklerinden arındırılarak, meydana getirilmiş biyolojik maddelere denir. Aşıların tedavi etme gücü yoktur, ancak hastalık bulaşmadan önce vücudun savunma maddeleri olan antikorların yapılmasına sebep ol...

Verem Aşısı

Verem Aşısı

Verem aşısı, dünyada yaygın olarak bulunan verem mikrobuna karşı korunma sağlayan bir aşıdır. Akciğer, kemik, böbrek veremi, menenjit, millier verem gibi veremlerde oldukça etkilidir. Bunun yanında cüzzam, mesane kanseri, alerjik hastalıklar gibi rahatsızlıklarda da etkili olmaktadır. Aşı verem a...

Hepatit B Aşısı

Hepatit B Aşısı

Hepatit B aşısı, zamanında ve usulüne uygun yapıldığında erişkin kişilerde yüzde doksanın üzerinde, bebeklerde ise yüzde yüz koruyuculuğu olan bir bağışıklık aşısıdır. Hepatit B ilk başta hafif bir hastalık iken, daha sonra ömür boyu devam edebilecek karaciğer kanserine ve siroz hastalığına yol a...

Bıldırcın Yumurtası Nelere İyi Gelir?

Bıldırcın Yumurtası Nelere İyi Gelir?

Bıldırcın Yumurtası Nedir? Bıldırcın yumurtası, tartışmasız en sağlıklı besinlerden biridir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli rol oynayan besin, astım ve öksürük gibi çeşitli sorunların tedavisinde kullanılabilmektedir. Vücutta meydana gelen alerjik hastalıklar yumurta tüketimi il...

B12 Eksikliği Nedir Ve Nasıl Anlaşılır?

B12 Eksikliği Nedir Ve Nasıl Anlaşılır?

B12 vitaminini vücudumuz üretemiyor. B12 yi mutlaka dışarıdan yiyeceklerle alıp mide ve bağırsak sisteminden problemsizce geçirerek vücudumuza kazandırmak zorundayız. Peki, B12 eksikliği nasıl giderilir? İşte, yanıtı...B12’nin temel kaynağı hayvansal proteinlerdir. Sık tükettiğiniz, her ...

Mavi Yumurtanın Faydaları

Mavi Yumurtanın Faydaları

Mavi yumurta son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz bir yumurta. Renginden dolayı adına mavi yumurta deniyor ve inanılmaz faydaları var. İşte mavi yumurtanın faydaları... Mavi ve yeşil yumurtaların kolestrolü neredeyse yok denecek kadar azdır. İri boy bir tavuk yumurtası yaklaşık 200-220 ...

Ağız Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Ağız Kokusu İçin Doğal Yöntemler

Ağız kokusundan doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün. Bunlar ; Peynir: Yapılan araştırmalar yemekten hemen sonra yenilen peynirin, ağız ortamındaki asit düzeyini azalttığını ve bu sayede çürük oluşumunu engellediğini gösteriyor. Ayrıca peynir yemek, koku oluşumunun da önüne geçiyor. Elma, ...

Sağlığınız Için Günlük Tüketmeniz Gereken 10 Besin

Sağlığınız Için Günlük Tüketmeniz Gereken 10 Besin

Aslında her gün mutlaka tüketmemiz gereken yiyecekleri öğrenerek ve bunları günlük beslenme programımızın birer parçası haline getirerek vücut direncini artırmamız mümkün. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren, günlük vitamin ve protein ihtiyacını karşılayan, her gün tüketildiğinde sağlıklı ve uz...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SPONSORUMUZ

Ä°NTFA

SİTE İSTATİSTİKLERİMİZ
 • Konular (4088)
 • Haberler (2660)
 • Resimler (5303)
 • Dokümanlar (1724)
 • Üyeler (7636)
reflesh

Gül Bir Meyve Olmamasına Rağmen Dünya'nın En Fazla C Vitamini İçeren Bitkisidir.

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...