Bugün : 28 Ekim 2016 Cuma

Haberler - Duyurular

Bakan Çelik'e Ziraat Mühendisi Sorusu

  • Sorhocam
  • Duyurular
  • 0 yorum
  • 90 okunma
  • 11 Ekim 2016, Salı

CHP Edirne Milletvekili, Genel Başkan Başdanışmanı, Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Cumhuriyet Halk Partisi'nin mevcut 40 bin işsiz Ziraat Mühendisi'nin her zaman sesi ve temsilcisi olduğunu belirterek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'e Ziraat Mühendislerinin istihdamı ile ilgili bir soru önergesi verdi.

 

Mühendislerin işsiz kalmasını, düşük ücretlerle çalışmasını istemediklerini belirten Gaytancıoğlu; “Bu amaçla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına Tarımsal İşletme Danışmanı ve Havza Bazlı Üretim Destekleme Modeli projeleri kapsamında 40 bin işsiz Ziraat Mühendisi'nin kaçına istihdam yaratacağını sordum. Cevabı Ziraat Mühendisleri umutla beklemektedir" dedi.

 

Ayrıca verdiği soru önergesinde Bakan Çelik'in daha önce mühendislere verdiği sözleri de hatırlatan Gaytancıoğlu, Bakanın sözünü verdiği atama sayısına göre eksik kalan kadrolara da atama yapması gerektiğini ifade etti.

 

Gaytancıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından cevaplandırılmak üzere TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu soruları yöneltti:

 

MEVCUT PERSONEL YETERLİ MİDİR?

1.Ülkemizde gıda, bitkisel, hayvansal üretim işletmelerinin toplam sayısı ve bu işletmelerden geçimini sağlayan üretici nüfusu kaçtır? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yeni çalışma modeli olan işletme bazlı modelde bir Ziraat Mühendisine kaç işletme düşmektedir, mevcut personel yeterli midir?

2. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın işletme bazlı modeli için Ziraat Mühendisi önemi hayati derecededir. Modern tarım ve hayvancılık tekniklerini üreticiye çiftçiye aktarmak üzere, Tarımsal İşletme Danışmanı (TİD) sayısını artırmayı planlıyor musunuz?

 

3.Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının belirlediği yeni model “Havza Bazlı Destekleme Modeli" dikkate alındığında bu modelde aktif olarak kırsalda hizmet verecek ziraat mühendisleri gerçek uzmanlık alanı olan alt bölümlerine göre belirlenerek mi görevlendirilecektir? Bu konuda ziraat fakültelerinin 21 farklı bölümünün hizmet ve öğrenim alanlarına göre planlı istihdamını ön gören bir çalışmanız var mıdır?

 

4. Ziraat fakülteleri senede ne kadar mezun vermektedir? Mevcut 40 bin işsiz ziraat mühendisini düşündüğünüzde, Bakanlığınız ne kadarına istihdam sağlamaktadır?

 

5.Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının iki yeni modeli olan Tarımsal İşletme Danışmanlığı ve Havza Bazlı Destekleme Modelinin ülke genelinde uygulanabilmesi için yeterli ziraat mühendisi personeliniz var mıdır? Bakanlığınızın boş kadrolarına ilave ziraat mühendisi istihdamı planlıyor musunuz?

 

6.2016 yılının ilk ayları itibarıyla bu sene içerisinde toplamda yapacağınızı belirttiğiniz atama sayısını tamamlamadınız. Mühendislere sözünü verdiğiniz atama sayısına göre eksik kalan kadrolara da atama yapılacak mı, bu atamalar yapılacak ise hangi ay içerisinde gerçekleştirilecektir?

 

7.Bakanlığınızın Ziraat Mühendisi alımı için planlı bir çalışması var mıdır, alımlar düzenli olarak yapılmakta mıdır? Bakanlığınızın 2016 ve 2017 yılı için Ziraat Mühendisi alım çalışması var mıdır, alınacak personel sayısı kaçtır?

 

8. Bir konuşmanızda “Her işletmeye bir teknik danışman" hedefleyen projenizde bir ziraat mühendisine 300'den fazla işletme düştüğünü belirttiniz. Bir mühendis sürekli gözlem ve müdahale isteyen tarımsal faaliyetlerin teknik hizmetlerini üstleneceği 300 işletmeye aynı anda sürekli ve kaliteli hizmet götürebilecek midir? Eğer bu sayıya ideal diyorsanız, bu kadar fazla işletme yüküne rağmen projenin sağlıklı yürüyeceğine inanıyorsanız peki “Her İşletmeye Bir Teknik Personel" sloganınızı neden “Üç Yüz İşletmeye Bir Teknik Personel" şeklinde de kullanmıyorsunuz?

 

9. Tarımsal İşletme Danışmanı ve Havza Bazlı Üretim Destekleme Modeli projeleriniz de dikkate alındığında Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığının kaç adet teknik hizmet sınıfı personel açığı oluşmaktadır? Stratejik öneminden bahsedilen tarım ve hayvancılık faaliyetlerimize hizmet vermek için ziraat fakültelerinin onlarca farklı bölümünde öğrenim gören ziraat mühendislerimiz için neden bu boş kadrolarda istihdam imkanı sağlanamamaktadır?


Facebook Twitter Google+ Blogger
x
Aklına bir soru mu takıldı, sorun cevaplayalım.
Bu duyuru hakkında ilk yorumu sen yap!

Güvenlik Kodu : 55390

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başladı

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin açıklama yaptı. Çelik'in açıklamasında "2016 yılı tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında yarın itiba...

27 Ekim 2016, Perşembe

Kilis Tarım İl Müdürü Görevinden Alındı!

Kilis Tarım İl Müdürü Görevinden Alındı!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda il müdürlerine yönelik atama ve görevden almalar devam ediyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda il müdürlerine yönelik atama ve görevde...

26 Ekim 2016, Çarşamba

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar “Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep nedeniyle üretic...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, destek verilecek yatırım konularını ve bu yıl ilk defa uygulanacak olan Kırsal Ekonomik Altyapı konularından ; Kırsal turizm yatırımları, Ç...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

2015 yılında Konya ili 1840 biçerdöverle Türkiye'nin biçerdöver sayısının yüzde 11,5'ine sahip oldu ve Türkiye'de birinci sırada yer aldı. Konya ilini 1215 (yüzde 7,6) biçerdöver ile Te...

21 Ekim 2016, Cuma

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı 2016 Cevap Anahtarı 26 Mart 2016 tarihinde yapılmış olan Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları http:...

28 Mart 2016, Pazartesi

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

"Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışma...

23 Mart 2014, Pazar

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

Tarım Yayım ve Danışmanlık Sınavı (6 Aralık 2015) sınavı soruları sistemimize yüklenmiştir. * Sınavda sorulan soruları görmek için burayı tıklayınız. * Sınavda sorulan soruları onli...

7 Aralık 2015, Pazartesi

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Karar Resmi Gazete’de yayaımlanan karara ...

14 Ekim 2016, Cuma

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

BAYİLİK SINAVI DERS ÇALIŞMA KİTABI (Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi) Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına hazırlanmak için piyasada bir çok kitap bulunma...

25 Ocak 2016, Pazartesi

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız (E-posta Adresiniz)

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SPONSORLARIMIZ

intfa sedef tarım

KONU ETİKETLERİ

reflesh

Çilek kelimesi İngilizce'de 'strawberry' olmasına rağmen, çilek bilimsel olarak 'berry' adı verilen yumuşak meyveler kategorisine dahil değil. Muz ise şaşırtıcı bir şekilde bu kategoride.

Gıda Tarım Ziraat Kimya Biyoloji Üzerine Faydalı Pratik Bilgiler

Gıda, tarım, ziraat, kimya, biyoloji vb. üzerine faydalı ve pratik bilgilerin bulunduğu bir web sitesidir.

Web sitemizde toplam (3450) üyemiz bulunmaktadır. Ayrıca editörlerimiz tarafından eklenmiş 2437 konu, 1334 dokuman, 306 duyuru ve (2064) test sorusu bulunmaktadır!

İntfa Tarımsal Alışveriş - Site Haritası - Rss Takip - Mobil Uyumlu Sayfamız - Sorhocam Android Uygulamamız