Bugün : 25 Ekim 2016 Salı

Haberler - Duyurular

Milli Tarım Seferberliği

  • Sorhocam
  • Duyurular
  • 0 yorum
  • 39 okunma
  • 14 Eylül 2016, Çarşamba

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2017’den itibaren başlatacakları ‘Milli Tarım’, ‘Kendi Kendine Yeten Hayvancılık ve Tarım’ projeleriyle ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Hürriyet gazetesinin haberine göre, öne çıkan 942 ayrı havzada belirlenen ürünler ekilecek, bu ürünleri ekmeyenler destekten yararlanamayacak. Damızlık çiftlikleri, hem besi, hem damızlık üretecek. Şap hastalığı için üçlü sistem kuruldu, Antalya’dan Sinop’a sınır çizildi.

 

 

BELİRLENMİŞ ÜRÜN ÜRETİMİ

 

Çelik, köklü sistem değişikliğinin Türkiye’nin üretim anlayışını toptan değiştireceğini söyledi. Çelik, “2017’de düğmeye basıyoruz, bizim yılımız olacak” dediği projelerle iki alanda önemli çalışmayı tamamladıkları müjdesini verdi. Bakan Çelik projeleri şöyle anlattı:

 

Birincisi, havza bazlı sisteme 2017’de geçiyoruz. 11 milyar liralık tarımsal hasılat artışı bekliyoruz. 941 tane havza belirlendi. 
Hangi bölgenin, hangi ürüne uygun olduğu belirlendi. Ona göre ekim söz konusu olacak. Alternatifli ürünler sunulacak. 2017’de buna göre destek verilecek. Başka ürün ekerse, destek alamayacak. Neye ihtiyacımız varsa, onu üretmek hedefimiz.

 

 

DAMIZLIK ÇİFTLİKLERİ

 

İkincisi hayvancılık. İthalata dayalı bir hayvancılık var. Yerli üretim için düğmeye basıp, alt yapı eksiklerimiz tamamlandı. Damızlık çiftlikleri kuruluyor, özel ve kamu tarafından.

 

İlk etapta 20 adet kuruluyor. Biri hayvancılık yapacaksa, istediği cins ve ırk hayvanı buralardan seçip alacak. Küçük baş için benzer merkezler kuruyoruz. Yaygın bir şekilde hayvan ithal eden değil, üreten sisteme geçiyoruz.

 

 

22 İL İLAN EDİLECEK

500 bin hayvan ithal ediyoruz. 12 aylık alıp, 6 ay besliyor kesime gönderiyoruz. Bu besilik hayvanı, dışarıdan ithal değil de, damızlık çiftliklerinden temin edeceğiz.


Bu çiftliklerin, yarısı erkek, yarısı dişi olacak. Erkekler besi, dişiler süt ve damızlık için kullanılacak. Türkiye’nin 22 ilini yetiştirici bölge ilan ediyoruz. Doğu Anadolu başta olmak üzere. Önce 50 bin, sonra 300 bin damızlık hayvanı sisteme sokmak istiyoruz.

 

 

MERALAR ÜRETİCİLERE

 

Kendi hayvan varlığımızı yaratırken, yem fiyatlarını da aşağı çekeceğiz. Bunu nasıl yapacağız? Havza bazlı üretimine, yem bitkilerini de dahil ettik. Türkiye’nin her yerinde ekebilirsiniz bunları dedik.

 

Ayrıca meraların vatandaşa, hayvancılık yapanlara verilmesi gündemde. Meraları ıslah etmesi kaydı ile merayı tahsis edeceğiz. Köy, hayvancılık yapıyorsa, öncelikli olarak onlara verilecek. Yapmıyorsa, başka üreticilere 20 yıllığına verilecek. Böylece, hem yem fiyatları düşecek, hem de meralar iyi ve verimli kullanılacak.

 

 

ŞAP’A ÜÇ MERKEZLİ KONTROL

 

Hayvancılıkla ilgili bir diğer projemiz ise şaptan ari bölge ilanı olacak. Trakya bu açıdan önemli. Bayramdan sonra Antalya’dan Sinop’a bir hat çekiyoruz. 
Bu hattın batısında kalan her yeri, şap hastalığına karşı ari bölge ilan edeceğiz. Türkiye’nin yarısını şapa karşı ari bölge olacak. Hayvan geçişleri için üç merkez konulacak.

 

Bu merkezlerdeki kontrollerden sonra batıya geçişlere izin verilecek. Bu bölgede arilik sağlandıktan sonra doğu için de aynı karar alınacak.

 

 

GIDA SAHTECİLİĞİNE 10 KAT CEZA

 

BAKAN Faruk Çelik, gıda sağlığı açısından denetimleri sıklaştırdıklarını vurgulayarak şöyle devam etti: “Gıda sağlığı açısından denetimleri sıklaştırdık. Hiç kimse kusura bakmasın. Vatandaşın sağlıklı ürün tüketmesi konusunda yaptığımız çalışmayı Başbakanlığa gönderdik. Cezalar artacak. Tağsiş yapanlar, katkı maddeleri konusunda kurallara uymayanlar, artık bunları yapamayacak. Para cezaları 10 misline kadar artacak. Bunu yapan firmalar kapatılacak. Başka bir isim altında tekrar işletmeyi açmalarının da önüne geçilecek. Listeleri ilan edeceğiz, laboratuvar tetkikleri ortada. Bakanlık olarak kimsenin gözünün yaşına bakmayız.”


Facebook Twitter Google+ Blogger
x
Aklına bir soru mu takıldı, sorun cevaplayalım.
Bu duyuru hakkında ilk yorumu sen yap!

Güvenlik Kodu : 48310

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

Elmanın Fiyatı Fiyat 35 Kuruş Ile 70 Kuruş Arasına Indi

TZOB Genel Başkanı Bayraktar “Elmada, Rusya ambargosu ve Ortadoğu pazarındaki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle rekolte artışı çiftçimizin yüzünü güldürmedi. Yetersiz talep nedeniyle üretic...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Tarımsal Yatırımlara 1 Milyon Tl Hibe Verilecek

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, destek verilecek yatırım konularını ve bu yıl ilk defa uygulanacak olan Kırsal Ekonomik Altyapı konularından ; Kırsal turizm yatırımları, Ç...

24 Ekim 2016, Pazartesi

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

2015 yılında Konya ili 1840 biçerdöverle Türkiye'nin biçerdöver sayısının yüzde 11,5'ine sahip oldu ve Türkiye'de birinci sırada yer aldı. Konya ilini 1215 (yüzde 7,6) biçerdöver ile Te...

21 Ekim 2016, Cuma

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Hükümet, Milli Tarım Projesi'nde verilecek desteklerde işi sıkı tutacak. Hibelerden yararlanacakların FETÖ bağlantısı incelenecek. Kamu ihaleleri ve desteklerinin bir kısmını bugüne kad...

21 Ekim 2016, Cuma

Tarımda Organik Ve Kimyasal Gübre Kullanımı Masaya Yatırıldı

Tarımda Organik Ve Kimyasal Gübre Kullanımı Masaya Yatırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gübre sektörü temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelerek tarımda organik ve kimyasal gübre kullanımı konusunu değerlendirdi. Tarım İşlet...

20 Ekim 2016, Perşembe

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı 2016 Cevap Anahtarı 26 Mart 2016 tarihinde yapılmış olan Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları http:...

28 Mart 2016, Pazartesi

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

"Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışma...

23 Mart 2014, Pazar

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

Tarım Yayım ve Danışmanlık Sınavı (6 Aralık 2015) sınavı soruları sistemimize yüklenmiştir. * Sınavda sorulan soruları görmek için burayı tıklayınız. * Sınavda sorulan soruları onli...

7 Aralık 2015, Pazartesi

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Karar Resmi Gazete’de yayaımlanan karara ...

14 Ekim 2016, Cuma

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi

BAYİLİK SINAVI DERS ÇALIŞMA KİTABI (Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına Hazırlık Kitabı Önerisi) Bitki Koruma Ürünleri Bayilik Sınavına hazırlanmak için piyasada bir çok kitap bulunma...

25 Ocak 2016, Pazartesi

ÜYE GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız (E-posta Adresiniz)

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

KATEGORİLERİMİZ

SPONSORLARIMIZ

intfa
sedef tarım

KONU ETİKETLERİ

reflesh

Hasbiyallahü, la ilahe illa hüve, aleyhi tevekeltü ve hüve rabbul arşil azim.

Gıda Tarım Ziraat Kimya Biyoloji Üzerine Faydalı Pratik Bilgiler

Gıda, tarım, ziraat, kimya, biyoloji vb. üzerine faydalı ve pratik bilgilerin bulunduğu bir web sitesidir.

Web sitemizde toplam (3434) üyemiz bulunmaktadır. Ayrıca editörlerimiz tarafından eklenmiş 2437 konu, 1334 dokuman, 304 duyuru ve (2064) test sorusu bulunmaktadır!

İntfa Tarımsal Alışveriş - Site Haritası - Rss Takip - Mobil Uyumlu Sayfamız - Sorhocam Android Uygulamamız