Bugün : 22 Ekim 2016 Cumartesi

Haberler - Duyurular

Buzağı Desteğinden Nasıl Yararlanılacak?

  • Sorhocam
  • Duyurular
  • 0 yorum
  • 132 okunma
  • 28 Temmuz 2016, Perşembe

2016 yılı hayvancılık desteklerinde özellikle süt hayvancılığında önemli değişiklikler yapıldı. İlk olarak 2008'de başlayan anaç hayvan desteği kaldırılırken, bu yıldan başlayarak anaç hayvan yerine buzağıya desteği verilecek. Peki buzağı desteğinden nasıl yararlanılacak? Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, yetiştiricilerin bu destekten nasıl yararlanacaklarını özetledi.

Buzağı başına 350 lira, soykütüğüne kayıtlı buzağı için 500 lira, döl kontrolü kapsamında testlerini tamamlamış boğaların buzağılarına ilave olarak 50 lira ödeme yapılacak.

Görüleceği üzere süt hayvancılığı yapanlar için temel destek, buzağı desteği oldu. Ancak bu yıl ilk kez uygulanacağı için buzağı desteği alabilmek için yetiştiriciler yeterli bilgiye sahip değil. Neler yapılması gerektiği konusunda kafalar karışık.

Dünya gazetesi tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, yetiştiricilerin buzağı desteğinden yararlanmak için yapmaları gereken prosedürleri 13 başlıkta özetledi.

 

 

BUZAĞI DESTEĞİNDEN YARARLANMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Ali Ekber Yıldırım, şunları kaydetti:

1- Buzağı desteğinden yararlanmak için buzağının TÜRKVET ve e-lslah'a kayıtlı ve iki kayıt sisteminde de doğum tarihinin aynı olması gerekir.

2- Destekten yararlanacak buzağının 2016 doğumlu olması gerekiyor. 1 Ocak 2016 öncesi doğan buzağılar için destek alınamayacak.

3- Buzağı desteği almak için buzağının işletmede 4 ay yani 120 gün yaşaması gerekiyor. Doğduğu işletmede 4 (dört) aydan önce ölen, kesilen veya başka işletmeye giden buzağılar için destek alınamayacak. Bu konuda bir istisna var. Buzağı yetiştirmeyen entansif süt işletmeleri, il/ilçe müdürlüğü onayı ile 4 (dört) aydan önce buzağı satabilir, bu buzağı 120 (yüzyirmi) gün yaşamış ve aşıları tamamlanmışsa desteklemeden yararlandırılır. Yani süt hayvancılığı yapan bir işletme buzağı yetiştirmek istemiyorsa elindeki buzağıyı satabilir. Fakat satılan bu buzağı için desteğin alınması için yine buzağının 4 ay süreyle yaşaması ve aşılarının tam olarak yapılması gerekiyor.

4- Buzağının 4 ay yaşadığı nasıl tespit edilecek? İşletmede bulunma süresi TÜRKVET ve e-Islahtan alınacak. TÜRKVET veya e-Islah sistemlerinden birisinde 4 (dört) aydan önce sürüden çıktığı tespit edilenler, bu desteklemeden yararlandırılmayacak.

5-Aşısız ari işletme statüsü kazanan işletmeler hariç, tüm buzağıların programlı aşıları yapılmış ve aşı bilgileri TÜRKVET'e kaydedilmiş olması gerekir. Aşısı tamamlanmayan ve kaydedilmeyen buzağıya da destek verilmeyecek.

6- Her buzağı için sadece bir kez destekleme ödemesi yapılacak.

7-İkiz veya üçüz doğan her buzağı için ayrı ayrı destekleme ödemesi yapılacak.

8- Destekleme ödemesi buzağının doğduğu işletme numarası üzerinden yapılacak.

9- Buzağının doğum bilgisi e-Islah veri tabanından alınır. Doğum bilgileri ve doğduğu işletmesi e-Islahta belirlenemeyen buzağılar için destekleme ödemesi yapılmayacak.

10- Soykütüğü Buzağı Desteğinden yararlanacakların bu desteği alabilmeleri için, buzağılarının e-Islah da kayıtlı analardan; saf kültür ırkı veya melezi buzağıların aynı kültür ırkı boğanın spermasıyla, yerli ırk veya melezi buzağıların ise her hangi bir ırktan boğanın spermasıyla suni tohumlama sonucu doğmuş olması gerekiyor.

11-Soykütüğü Buzağı ve Döl Kontrolü İlave Desteğinde; suni tohumlamanın, buzağının doğum tarihinden 210-295 gün öncesinde Türkiye'de yapılmış ve tohumlama bilgisinin e-Islah veri tabanına kaydedilmiş olması gerekiyor.

12- Soykütüğü Buzağı Desteklemesinden yararlanacak işletmelerin; 1 Ekim 2016 tarihinden önce e- Islah'ın soykütüğü bölümüne kaydedilmiş ve 31 Aralık 2016 tarihinde halen kayıtlı olması gerekiyor. Bu desteklemeye müracaatın Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla yapılması, 2016 yılı itibariyle soykütüğünde üye olarak geçirdiği sürenin en az üçte ikisi kadar bir süreyle işletmesinde süt ölçümü yapmış ve soykütüğü ve döl kontrolü çalışmaları ile ilgili talimatlara uymuş olması şartı var. Soykütüğünde kayıtlı işletmelerden bu şartları taşımayanlara, soykütüğü buzağı desteklemesi kapsamında buzağı başına ilave 50 lira ödenmeyecek, normal buzağı desteği yani 350 lira ödenecek.

13-Soykütüğü faaliyetlerinin ve soykütüğü buzağı desteklemesinin yürütülmesinden Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve İl Birlikleri sorumlu olacak. Birlikler talimat doğrultusunda süt ölçümü yapılmamasından dolayı oluşabilecek haksız ödemeleri engellemek ve yetiştirici mağduriyetlerine sebep olmamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olacaklar.

Yıldırım, yazısının devamında buzağı desteğinin alınması için bir çok prosedürün yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, “Bu prosedürlerin takip edilmesi,desteğin alınabilmesi için damızlık birlikleri önemli bir rol üstelenecek. Yeri gelmişken, görevini yapan, üreticiye hizmet veren birliklerin ne kadar önemli olduğunu da bir kez daha vurgulamakta yarar var. Buzağı desteğini tam ve eksiksiz almak isteyenler damızlık birliklerinden yardım ve bilgi desteği alabilirler" dedi.


Facebook Twitter Google+ Blogger
x
Aklına bir soru mu takıldı, sorun cevaplayalım.
Bu duyuru hakkında ilk yorumu sen yap!

Güvenlik Kodu : 76504

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

Konya Biçerdöver Sayısında Birinci Oldu

2015 yılında Konya ili 1840 biçerdöverle Türkiye'nin biçerdöver sayısının yüzde 11,5'ine sahip oldu ve Türkiye'de birinci sırada yer aldı. Konya ilini 1215 (yüzde 7,6) biçerdöver ile Te...

21 Ekim 2016, Cuma

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Milli Tarım Projesi’nden Fetö’cular Yararlanamayacak!

Hükümet, Milli Tarım Projesi'nde verilecek desteklerde işi sıkı tutacak. Hibelerden yararlanacakların FETÖ bağlantısı incelenecek. Kamu ihaleleri ve desteklerinin bir kısmını bugüne kad...

21 Ekim 2016, Cuma

Tarımda Organik Ve Kimyasal Gübre Kullanımı Masaya Yatırıldı

Tarımda Organik Ve Kimyasal Gübre Kullanımı Masaya Yatırıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, gübre sektörü temsilcileri ve akademisyenlerle bir araya gelerek tarımda organik ve kimyasal gübre kullanımı konusunu değerlendirdi. Tarım İşlet...

20 Ekim 2016, Perşembe

Türkiye, Çilek Üretiminde Dünyada 3. Sırada

Türkiye, Çilek Üretiminde Dünyada 3. Sırada

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nürgül Türemiş, Türkiye’nin çilek üretiminde dünyada 3. sırada olduğunu ve halen büyüme potansiyeli de bulunduğunu söyledi....

19 Ekim 2016, Çarşamba

Bu Sistem Ile Tohum Kaynaklı Hastalıklara Son!

Bu Sistem Ile Tohum Kaynaklı Hastalıklara Son!

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü tarafından yürütülen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM) desteklenen &ldquo...

19 Ekim 2016, Çarşamba

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki Koruma Bayilik Sınavı 2016 Cevap Anahtarı

Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı 2016 Cevap Anahtarı 26 Mart 2016 tarihinde yapılmış olan Bitki koruma Bayilik ve Toptancılık Sınavı Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları http:...

28 Mart 2016, Pazartesi

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sınavı 2014

"Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Düzenlenmesine Dair Yönetmelik" ve 18/10/2010 tarih ve 7289 sayılı Bakanlık Makamının Olurları ile yürürlüğe konulan Tarımsal Yayım ve Danışma...

23 Mart 2014, Pazar

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

2015 Yılı Tarımsal Danışmanlık Sınav Soruları

Tarım Yayım ve Danışmanlık Sınavı (6 Aralık 2015) sınavı soruları sistemimize yüklenmiştir. * Sınavda sorulan soruları görmek için burayı tıklayınız. * Sınavda sorulan soruları onli...

7 Aralık 2015, Pazartesi

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Kenevir Üretimi 19 İlde Yasallaştı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından alınan karara göre Türkiye’nin 19 ilinde izin alınması şartıyla kenevir üretimine izin verildi. Karar Resmi Gazete’de yayaımlanan karara ...

14 Ekim 2016, Cuma

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sistemi Yeniden Düzenlendi!

Tarımsal Yayım Ve Danışmanlık Sistemi Yeniden Düzenlendi!

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Destekleri, tahmin edildiği gibi sadece Ziraat Odaları ve Üretici Birlikleri olarak ve 2 kişi ile sınırlandırılarak 2016 Yılı Destekleme Kapsamına Alındı. B...

4 Mayıs 2016, Çarşamba

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

sedef tarım
intfa

KONU ETİKETLERİ

reflesh

Anne sütünü arttıran anason-mürver-lahana-rezene vs. gıdalar, hayvanın sütünü de arttırır. Süt artırmak için her yola başvuran yem fabrikalarının dikkatine arz olunur.

Gıda Tarım Ziraat Kimya Biyoloji Üzerine Faydalı Pratik Bilgiler

Gıda, tarım, ziraat, kimya, biyoloji vb. üzerine faydalı ve pratik bilgilerin bulunduğu bir web sitesidir.

Web sitemizde toplam (3421) üyemiz bulunmaktadır. Ayrıca editörlerimiz tarafından eklenmiş 2433 konu, 1334 dokuman, 302 duyuru ve (2064) test sorusu bulunmaktadır!

İntfa Tarımsal Alışveriş - Site Haritası - Rss Takip - Mobil Uyumlu Sayfamız - Sorhocam Android Uygulamamız